Ръководство за бащата след раждането на детето

Първата седмица, първият месец, до края на живота

04 Ноември 2023 г.
Ръководство за бащата след раждането на детето

Снимка: Guliver / iStock

Невероятно щастлив сте, че сте станал татко, меко казано. Защо обаче се чувствате толкова изтощен емоционално? След цялата усилена подготовка и планиране, и харчове, и драма, най-сетне детето се роди, а вие се чувствате не само капнал (това е заради липсата на сън), но и малко изоставен, пише whattoexpect.com. Добре дошли в Клуба на следродилните татковци, където изведнъж ще ви се изясни защо думата „следродилен” толкова често е следвана от „депресия”.

Не всеки изпитва смяната на настроенията (около 10 % от татковците обаче да), но очаквайте изобилие от емоции, които може да траят от няколко седмици до година – и у двама ви (за щастие обикновено се редувате). Бъдете готов. И силен. Ще имате нужда от търпението на светец, издръжливостта на трибоец, характер, който не се възпламенява толкова лесно, и чувство за хумор (задължително), за да преминете през този период на приспособяване.

Какво да правите през първия месец

Създайте ново „нормално”. Може би сте се чакали бременността да свърши и животът да се върне към нормалния си ритъм. Забравете – тези дни са в историята и е време да свикнете с новия си график. Кой пазарува сега? Вие. Кой пере? Пак вие. (Как изобщо е възможно толкова малко същество да образува толкова много пране?) Кога ще се къпете заедно? (Къпете ли се заедно?!) Кога ще ядете? За първи път ще ви връхлети истинското значение на това животът да се променя. Не се съпротивлявайте – оставете се на течението и влезте в ритъм, който работи (не очаквайте, че веднага ще влезете в час като баща – изисква много време и практика).

Свиквайте с непостоянния сън. Честно е да се редувате, когато посред нощ се налага да посещавате детската стая (тази разходка ще бъде много по-крака, ако бебето спи в кошче във вашата стая или близо до леглото ви). Дори и майката да кърми и да няма нужда от вас в 3 посред нощ, бъдете там (ще ѝ потрябвате за смяната на памперса). Освен това среднощните гушкания са истински качествено време за създаване на привързаност за всеки един от вас. Не ги пропускайте. Дори и да сте уморен през деня, позволете на партньорката си да подремне, докато гледате бебето. Разбира се, че и двамата има да наваксвате със съня, но не забравяйте, че тя се възстановява и физически от раждането (а ако кърми, изразходва ужасно много енергия за производството на мляко), така че тя определено печели състезанието Кой е по-по-най-изморен.

Внимавайте за настроенията ѝ. Смяната на настроенията е едно нещо (нормална е и приключва от самосебе си), но истинската следродилна депресия е друга работа (това е сериозно медицинско състояние, което изисква лечение). Ако младата майка изглежда тотално разбита, дори няколко седмици след като бебето вече е вкъщи, или има пристъпи на плач, раздразнителност, нарушения на съня (различни от тези, причинени от бебето), окуражете я да говори с лекаря си. Не я оставяйте, ако каже „не” – тя може и да не разпознае признаците на депресията. Отидете заедно с нея на следващата консултация и я накарайте да говори за това, което ѝ се случва. След това се убедете, че ще получи необходимото лечение, за да се почувства по-добре.

Бъдете добър със себе си. И вашите хормони са в движение (сещате ли се за синдрома Кувад? – от френски couver – мътя, излюпвам; характерно е за някои мъже от съпричастност към бременните си жени да развият подобни на бременност симптоми). Нормално е комбинацията от появата на бебето, стреса от изминалите 9 месеца и мисълта за новата отговорност да си вземе своето.

Всъщност, всеки четвърти татко минава през бащина следродилна депресия. Може да се чувствате изоставен или съсипан от всичко, което се очаква от вас. Поддържайте високо нивото на енергията си като се храните добре и почивате, когато е възможно. И ако почувствате, че имате следродилна депресия, говорете с партньорката си или с доверен приятел или с член на семейството, но не се притеснявайте да потърсите и професионална помощ – заради здравето и сигурността и на двама ви и на вашете бебе.

Празнувайте заедно с нея. Може би още сте толкова екзалтиран, че направо не се търпи! Ако тръпката от това, че сте станал баща, ви държи в празнично настроение, отбележете го подобаващо вкъщи. Ако извикате приятелите си (за да им се похвалите с бебето си), гледайте да не се заседяват много, а също така вие сам се погрижете за храните, напитките и почистването след това.

Бъдете добър с нея. Поемете домакинската работа засега (ако може да се сдобиете с някаква платена или доброволна помощ за домашните задължения, за да съсредоточите и двамата вниманието си върху новото бебе и един върху друг, не се колебайте да я ползвате). Носете ѝ нещо за хапване или пийване, докато кърми, след това ѝ разтрийте раменете. И я прегръщайте често и без причина.

Бъдете татко 50 на 50. Отглеждането на дете, когато има двама родители, си е работа за двама души – заемете се с нея сериозно. Разделете по равно грижата за бебето (от къпане и смяна на памперси до люлеене и пеене). Не се притеснявайте, че не сте квалифициран за тази работа – никой не е роден научен как да повива или оригва бебе. И майките, и бащите се учат в крачка – една безсънна нощ, един сменен памперс... всичко едно по едно. Ако все още сте неуверен в себе си, четете за грижите за бебето. И не се притеснявайте, че правите нещата различно от съпругата си – всеки родител прави нещата различно, и точно тези разлики ще харесва детето ви.

Бъдете уверен, че и двамата се нуждаят от вас, завинаги. И просто бъдете напълно сигурен – ще я схванете тая работа с бащинството за нула време.

Бъдете търпелив, що се отнася до секса. Може и да е последното нещо, което ви минава през акъла в момента, или последното нещо, за което имате енергия. Дори може да имате някакъв вътрешен конфликт (между бащата и любовника във вас), който определено ще отмине след първата седмица. Но ако в главата ви е все това любовно чувство, имайте предвид няколко неща, преди да действате. Ще му дойде моментът (редовно) отново, просто може да отнеме малко време. Първо е необходимо разрешението от лекаря, но то може да дойде много преди разрешението от нея.

Запомнете, че току-що физически е преминала през центрофугата, вагината ѝ също, особено, ако е раждала по естествен път. Второ, когато ви даде разрешение, трябва да действате много бавно и изключително нежно. Питайте я какво ѝ доставя удоволствие, къде я боли, как да ѝ помогнете. Концентрирайте се върху любовната игра и дори и не си помисляйте да действате, преди да е загряла добре (ще има нужда от доста масажи, от помощ са и лубрикантите, защото хормоналната промяна може да е поизцедила соковете ѝ). И не се стряскайте, ако случайно ви влезе мляко в окото. Смейте се.

Тема за разговор
Имате колебания относно способностите си като родител? Всеки млад родител ги има (да, майките също). Говорете със съпругата си относно желанието си да сте добър в грижите за детето, както и за постоянните ви страхове, че ще се провалите. Има голяма вероятност тя да се чувства по същия начин и ще бъде доволна също да сподели притесненията си. (Това ще ѝ помогне и да разбере, че сърцето ви е на правилното място, дори когато сте сложила памперса наобратно.)

Сега е добър момент да си разделите задълженията за памперсите, както и всички останали. Разберете се за най-добрия начин да ги вършите: 50 на 50 за всичко е един начин, друг начин е да се редувате (всеки памперс, всяко къпане), но може и да се специализирате (всеки да вземе задълженията, които прави най-добре – тя сменя памперси, вие люлеете).

Тактиката за оцеляване през първия месец
Единственото нещо, което може да правите до края на живота си: обичайте майката.

Превод: Елисавета Цалова

 

Да поговорим

Хейдън Пенетиър и следродилната депресия

С татко

Няколко ценни идеи в помощ на бъдещи бащи

Заедно

Бебета ритат футбол в утробата

Още от С татко

Ръстът на детето в голяма степен зависи от височината на бащата.

Снимка: Shutterstock

6 неща, които можете да наследите само от баща си

Баща си играе с бебето. Снимка: Guliver / iStock

Съвременното бащинство – 5 позитивни промени

Момиченце виси на раменете на татко си. Снимка: Getty

Принцесата на татко: 3 неща, които момичето учи само с баща си

Връзката с таткото е много важна за малчуганите.

Снимка: Shutterstock

10 полезни занимания за татковци и деца

Снимка: Shutterstock

Как таткото дописва гените

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Манипулаторите обикновено прикриват истинската си природа.

Снимка: Shutterstock

Завистта често води към такъв тип нещастие.

Снимка: Shutterstock

Уморена майка. Снимка: Getty

Тори Спелинг

Снимка: Getty images

Наоми Кембъл

Снимка: Getty images

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Уморена майка. Снимка: Getty

Джесика Алба с дъщерите си. Снимка: Getty

 

Заедно

Джесика Алба се надява децата й да работят не пред камерата, а зад нея

Не иска да се меси в избора им на професия, но изтъква предимствата

Момичета на плажа. Снимка: Getty

Здраве

Какви проблеми издава нередовният цикъл

Нередовната менструация е причина за тревоги и консултация с гинеколог

Разтворена книга и цвете в нея. Снимка: Getty

Дете, което наднича през вратата. Снимка: Getty

 

Мнение на специалиста

Детето е взело пари, без да пита

Как (не)трябва да реагират родителите

Писането на хартия помага срещу стреса.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Водете дневник срещу ежедневния стрес

Така ще преборите натрупаната умора и неприятности, а след време ще имате мили спомени, които да прелиствате